Tumblr seo ayarları nasıl yapılır?

.

Tumblr seo ayarları nasıl yapılır?
Tumblr seo ayarları nasıl yapılır?


Tumblr seo ayarları nasıl yapılır?

Tumblrda da diğer blog açma araçlarında olduğu gibi kendi blogunuzu kurabilir yazılarınızı,fotograflarınızı,videolarınızı paylaşabilirsiniz aynı zamanda tumblr blogunuza reklam ekleyerek para da kazanabilirsiniz.

Tumblr ile açmış olduğunuz blog ile paylaşımlarınızın arama motorlarında üst sıralarda indekslenip daha çok kitleye ulaşabilmeniz için wordpress,blogger gibi platformlarda olduğu gibi bazı seo ayarları yapmanız gerekmektedir.

Blogunuzun genel bir kaç seo ayarını alttaki yöntemleri kullanarak yapabilirsiniz bunların haricindeki diğer seo ayarlarını çeşitli kaynaklardan araştırarak ta yapabilirsiniz.


Google search console a tumblr blog adresini ekleme

 -  İlk olarak blogunuzun adresini Google search console a eklemek için  https://search.google.com/search-console bu bağlantı yardımı ile search console ı açın,

 -  Eğer önceden açmış olduğunuz bir google hesabınız var ise onunla giriş yapabilirsiniz yoksa kayıt olma ekranında gerekli alanları doldurarak kayıt olun,

 -  Kayıt işlemini tamamladıktan sonra açılan ekrandaki mülk ekle bölümünden blogunuzun adresini yazarak onaya gönderin,

 -  Onay işleminin tamamlanabilmesi için uyarı seçeneklerinden HTML ETİKETİ ni seçin ve çıkan HTML KODU nu kopyalayın,

 -  Kopyaladığınız kodu tumblr ayarlarda bulunan tema düzenle bölümünü açarak <head> kodunun altına ekleyin ve yaptığınız işlemleri kaydedin.

 -  Yukarıdaki işlemleri doğru bir şekilde yaptıysanız Google search console un üst kısmındaki url ekle bölümüne sitenizin adresini yazarak google dizine eklenmesi için gönderebilirsiniz.Ayrıca yayınlamış olduğunuz kayıtların url lerini de tek tek göndererekte hızlı bir şekilde google a eklenmesini sağlayabilirsiniz.


 +  Google search console a blogunuzun site haritasını oluşturup göndermek için search console un sağ tarafındaki menüde bulunan site haritaları kısmını açarak site haritası ekle kutusuna sitemap1.xml yazıp gönderebilirsiniz.


Tumblr yayın başlığı düzenleme 


Kayıt başlıkları da seo üzerinde önemli etkiye sahiptir,kayıt başlığının içerikle alakalı olması yine aynı şekilde yayın başlığının anahtar kelime içermesi gibi bir çok etken blog seo ayarlarını etkilemektedir.

Tumblr normal kayıt başlıkları arama motorları açısından çok fazla uyumlu değildir, kayıt başlıkları yalın olarak görünmektedir arama motorları için uygun olan ise kayıt başlığı ve blog başlığı şeklinde olmasıdır.

Yayın başlıklarını düzenlemeniz için tumblr ayarlarda bulunan tema düzenleme kısmında bir kaç değişiklik yapmanız gerekmektedir bunun için ;

 1 Tumlr ayarları açın,

 2 Tema düzenleyi daha sonra HTML düzenle bölümünü açın,

 3 Alttaki kodu ctrl+f yardımı ile bulun,

<title>{Title}{block:SearchPage} ({lang:Search results for SearchQuery}){/block:SearchPage}{block:PermalinkPage}{block:PostSummary} — {PostSummary}{/block:PostSummary}{/block:PermalinkPage}</title>

 4 Bulduğunuz kodu silin ve yerine alttaki kodu ekleyip kaydedin,

<title>{block:TagPage}{Tag}  » {/block:TagPage}{block:PostSummary}{PostSummary} » {/block:PostSummary}{Title}</title>

 5 Artık Tumblr seo ayarları nasıl yapılır? şeklinde görünen yazı başlıkları 
Tumblr seo ayarları nasıl yapılır? Netkolik.Net şeklinde görünecektir.

Yorumlar

Yorum Gönder